Spánek patří mezi nejdůležitější aktivity v našem životě. Můžeme díky němu regenerovat a připravit mozek na další den. Pro děti je spánek ještě důležitější, protože se neustále něco učí a vyvíjejí se. V tomto článku vám prozradíme pár tipů, jak připravit miminku optimální místo na odpočinek.
Na kvalitu spánku má vliv mnoho věcí - teplota vzduchu, světlo, zdravotní stav, pohodlí, kvalita matrace, psychický stav, … Jedná se o kombinaci různých faktorů, a to jak u dětí, tak u dospělých.
S teplotou a pohodlím se samozřejmě pojí i materiály, které se dotýkají vaší kůže. Nejde jenom o to, jestli hřejí nebo chladí, soustředit se musíte i na to, jestli jsou hrubé či jemné. Naštěstí na MKLůžkoviny žádné hrubé materiály nenajdete.
Lidské tělo spánek potřebuje. Někdo více, někdo méně. Počet naspaných hodin se během života mění - miminka, děti, adolescenti, mladí dospělí, dospělí a senioři se obvykle neshodnou na tom, kolik je pro ně “tak akorát”. Spánkový vzorec není totožný v různých obdobích vašeho života a je dobré ho znát a podřídit se mu. Nedostatek spánku se projevuje frustrací, roztěkaností, podrážděností, neschopností si (za)pamatovat a dalšími negativními symptomy. A u miminek je to problém, jelikož jsou v procesu neustálého učení a jejich mozek spotřebuje velké množství energie. A kde jinde získat energii než ze stravy a spánku?
Protože nejsme odborníci na dětský spánek, budeme se věnovat pouze základům. Pro více informací vám doporučíme přečíst článek od Mudr. Magdaleny Danielové nebo Mgr. Jana Kulhánka.
Při výběru postýlky si vždy zkontrolujte, že dané zboží splňuje povinné bezpečnostní normy (ČSN EN 716-1). Možná občas vidíte na sociálních sítích přeplněné postýlky s plyšáky, polštářky, muchláčky, mantinely a dalšími estetickými prvky, ale v rámci bezpečnosti to není ok. Miminka by měla mít při spaní postýlku prázdnou, maximálně v ní mít zavinovačku nebo spací pytel. Je důležité, aby v postýlce vzduch cirkuloval a dítě se nepřehřívalo.
Děti se převalují, pořád něco cucají a tak hrozí různá zdravotní nebezpečí. Prázdná postýlka je bezpečná postýlka.
Nejčastěji narazíte na hranaté postýlky o rozměrech 120 × 60 cm. V nabídce najdete i kulaté nebo oválné, které jsou aktuálně dost trendy a zároveň o dost dražší variantou. Hranaté postýlky sice zabírají o něco více místa, ale obvykle slouží o něco déle a nabízejí i úložný prostor.
Rozhodujete se, jestli jsou lepší stahovací bočnice nebo příčky? Příčky jsou o něco bezpečnější a navíc nebrání proudění vzduchu, ale zde jde spíše asi o váš výběr, zas tak důležité to není. Hlavní je, aby vše pevně drželo a nezpůsobilo zranění.
Co myslíte? Má být matrace pro miminko měkká nebo tvrdá? Odborníci radí, že spíše středně tvrdá až tvrdá (ale ne přehnaně tvrdá), protože se nesmí propadat a tělu dodávat potřebnou podporu páteře a kostrče. Spolehliví prodejci vám pravděpodobně nekvalitní matraci neprodají, ale určitě se vyplatí před výběrem znát základy tématu, abyste nespoléhali pouze na internetové popisky nebo rady. O matracích (pro dospělé) jsme psali také v článku Jak vybrat správnou matraci na spaní? Základ je materiál, výška a tvrdost.
To ale není vše, matrace by měla splňovat několik kritérii.
Jak už jsme psali, miminka žádné polštáře nepotřebují. Do cca 2 let musí spát na rovném povrchu středně tvrdé matrace, aby se jim správně vyvinula páteř. K přikrytí se nehodí klasická peřinka, lepší je spací pytel nebo zavinovačka. Neexperimentujte a vždy se řiďte radami odborníků.
S čím ale už od začátku pomůžeme, jsou odolná prostěradla do postýlky. V nabídce máme 2 velikosti: 120 x 60 cm a 140 x 70 cm. Vybrat můžete z mikroplyše, jersey (s lycrou) a froté. Nezapomněli jsme ani na rozdílné výšky matrace, i podle těch se kupuje velikost prostěradla. Jedině tak bude prostěradlo držet na místě a adekvátně se natáhne. Na výběr máte: do 15 cm a do 20 cm.
Teplota, světlo a čerstvý vzduch. To jsou 3 body, které musíte mít vždy na paměti, než dáte miminko spát. Rozdělovat by se také měl denní spánek a noční spánek. Zatímco přes den je vhodné testovat různě hlučné a světlé prostředí, v noci by mělo být stabilně tmavé, tiché a vyvětrané.
Jak jsme již zmiňovali, miminka a malé děti potřebují nejlépe prázdnou postýlku. Každá věc navíc může být nebezpečná, proto vyndejte před spaním (nebo po usnutí) vše, co tam nemusí být. Nejlepší je v ní nechat jen spací pytel nebo zavinovačku. Pozor na hračky, plyšáky a peřinky.
Kontrolujte také výšku zábrany, kterou musíte postupně měnit podle věku a schopností miminka.
Experimentovat lze i s jemnou hudbou. Některým dětem dělá dobře, když mohou před spaním poslouchat klidné tóny, bílý šum (zvuk větráku, vysavače, ventilátoru) nebo zvuky přírody (déšť, mořské vlny, bouřka, praskání ohně, vodopád). Přehrávat je můžete z Youtube, Spotify nebo kupte specializovanou dětskou hračku, která tyto zvuky vydává. Je to poměrně jednoduché řešení pro neklidný spánek miminka.