Přišel čas koupit novou matraci. Vaše stará už vám nevyhovuje a vy chcete dlouze a kvalitně spát. Dobrá volba! Výběr matrace může být ale zdlouhavý a matoucí, ale s naší pomocí to zvládnete na jedničku. Takže… Jakou matraci vybrat a koupit? Více v dnešním článku.
Asi neexistuje nikdo, kdo by odpověděl “ne”. Důležitost matrace se nedá podceňovat, protože se od ní přímo odvíjí kvalita spánku. Stará proleželá matrace už nikdy nenabídne příjemné ležení a oporu pro celé tělo. Matrace vydrží okolo 10 až 15 let, záleží na kvalitě materiálů a zpracování.
Bude to vlastně čím dál horší, což se postupně (ale nevyhnutelně) projeví i na vašem životě. Únava vede ke zvýšení kortizolu. V krátkodobém měřítku je to normální a pro tělo přirozené, ale dlouhodobé zvýšení má za následek slabší imunitu, zvýšení tlaku, náchylnosti k depresím, snížení koncentrace a mnoho dalšího. A to nemluvíme o bolestech krku, zad a ramen.
Tyto informace už z nás spousta ví a je smířená s tím, že do matrace investují. Bohužel velkou chybou bývá, že se zapomíná na dětské matrace. Proč se s ní zabývat, když z ní vyroste… Jenže to je opravdu neuvěřitelná chyba. Dětské tělo se vyvíjí, tudíž je ke změnám a negativním podmínkám ještě náchylnější než dospělá osoba. I dětem pořiďte dobrou matraci, jinak se může stát, že si zadělají na chronické bolesti a únavu. A pak po nich požadujte koncentraci ve škole a při psaní úkolů…
Teď, když jsme vás (snad) namotivovali na matraci zbytečně nešetřit, se přesouváme k opravdovému nákupu. Jenže, jak se vlastně matrace dělí? Nejčastěji podle tvrdosti a materiálu.
Během života se potřeba tvrdosti mění a je jiná pro muže a ženy. Trochu jsme se o tom rozepisovali v článku Moderní ložnice - co je teď IN? v poslední části “Základ dne? Kvalitní spánek”.
Při nákupu se setkáte buď s označením H1 (nejměkčí) až H5 (nejtvrdší) anebo slovním označením Soft, Medium a Hard. Čím těžší osoba je, tím tvrdší matrace musí být, aby tělo udržela ve správné poloze. Někdy je písmenko H nahrazeno T.
Nejčastěji si dospělí lidé kupují středně tvrdé matrace H3 až tvrdé matrace H4 (váha nad 110 Kg). Štíhlé ženy do 60 kg a děti dobře spí na matraci H2 nebo H3. Senioři by se měli držet někde uprostřed, aby se vyhnuli složitému vstávání a bolesti kloubů. Nejlepší matrace pro seniory je tedy H3.
Některé matrace jsou oboustranné, což znamená, že si je lze otočit a získat rozdílnou tvrdost, což se občas hodí.
Krátce jsme se o materiálu zmiňovali v Jak vybrat kvalitní postel?. V článku šlo hlavně o rámy postelí a jak si vybrat ten pravý, ale materiál matrací jsme tam i tak lehce nakousli.
Obvykle platí, že přírodní materiály (kokosové vlákno, koňské žíně, mořská tráva) stojí více než ty umělé. Proč? Protože nabízí extrémní pružnost, odolnost a hlavně jsou vhodné i pro alergiky.
Umělé materiály jako HR pěna a PUR (polyuretan) molitan jsou si poměrně podobné, ale HR pěna toho více vydrží, je vzdušnější a dražší.
Luxusnější volbou je latexová matrace, protože nabízí pružnost a okamžitou reakci na pohyb a tlak. Dlouho vydrží a nedráždí alergiky.
Zbytečně opomíjené jsou pružinové (bonelové nebo taštičkové) matrace. Mnozí je považují za přežitek, ale tak tomu není. Aktuálně se vyrábí z odolných materiálů, takže se neproleží a chrání před pocitem horka.
A poslední jsou sendvičové matrace. Kombinují to nejlepší z různých materiálů, což znamená, že tvoří perfektní ortopedické vlastnosti.
Stále si nejste jisti? Poptejte se u odborníků na matrace a v nejlepším případě si materiály a tvrdosti zkuste na vlastní kůži a dotyk, ať nekoupíte zajíce v pytli.
Pro vaše dobro nekupujte žádnou pod 15 cm. To je takový příjemný start pro dospělého člověka. Čím starší (a těžší), tím je lepší vyšší matrace, protože se z ní lépe vstává, jelikož senior nemusí tolik ohýbat kolena.
A jak to tak bývá, čím vyšší matrace, tím je dražší. Nejkvalitnější matrace mají i víc jak 20 cm.
S velikostí matrace vám nepomůžeme, musíte jí vybrat podle rámu. Neměla by být ani moc velká, ani malá. Velká se vám tam nevejde, a malá se bude posouvat sem a tam.
Před nákupem si vnitřní šířku radši změřte, ať si jste 100% jistí a nemusíte matraci zdlouhavě vracet.
Matrace do jednolůžka obvykle měří 90 × 200 cm nebo 80 × 200 cm. Do dvoulůžka se šířka minimálně zdvojnásobuje na 140 × 200 cm, 160 × 200 cm a 180 × 200 cm. Dlouháni ocení délku 220 cm. U nás si pak kupte prodloužené povlečení a kvalitní prostěradlo.
Abyste se vyhnuli čištění matrace, což je opravdu složité a otravné, pořiďte matracové chrániče, jednoduše zahákněte gumičkou a máte hotovo. Snídaně do postele se už nebudete bát a rozlitý čaj nebo džus nebude totální pohroma, jen menší nepříjemnost. Chránič stáhnete a hodíte do pračky. To s matrací neuděláte.
Chránič je také vhodný v případě pronájmu, když v bytě matrace již je a vy nechcete kupovat novou. Nebo v létě, kdy se více potíte a povlečení netvoří dostatečnou ochranu.