Žít v harmonii s přírodou. Postarat se, aby oheň a voda byly v rovnováze. O tom je čínské učení feng shui. Chcete i vy přizpůsobit byt tak, aby odpovídal tradičním poučkám? V dnešním článku si řekneme, o co jde.
V přírodě funguje vše na principu rovnováhy. Když do ní nikdo nezasahuje, poradí si v podstatě úplně se vším. Je v ní světlo a tma. Oheň i voda. Život a smrt. Přirozený řád se mění, ale zároveň zůstává stabilní.
A to lze aplikovat i na život. Typicky “negativní” situace mohou mít v konečném důsledku pozitivní výsledek. Nutí ke změně k lepšímu. Jak se říká: S deštěm přichází duha. Protiklady jsou důležitou součástí našich životů. Je nutné se s nimi vypořádat a pracovat s nimi tak, aby fungovaly pro vás, ne proti vám.
A zde “do příběhu” vstupují dvě síly - jin a jang.
Tyto dva protiklady bez sebe nefungují, musí se protínat, navazovat na sebe a kombinovat se. Černý mohutný stůl odpovídá jang, ale květiny ve váze dodávají potřebný jin. Tím se přirozeně propojí a prostor působí vyrovnaně a vřele. Stejně dobře to bude fungovat s velkým výrazným gaučem a chlupatými dekami z naší nabídky na MKLůžkoviny. Výrazný kousek zjemníte měkkou mazlivou látkou.
Tímto způsobem lze pokračovat v celém bytě. Střídejte obě síly a uvidíte, že vytvoříte nečekaně pohodlný prostor. Nebo naopak využijte jednu sílu ve svůj prospěch a maximalizujte ji tak, aby podpořila pocit, který chcete v dané místnosti nebo koutku mít.
Kromě jin a jang se čínské učení Feng Shui zabývá tím, jak a kde umístíte nábytek (a jiné vybavení). Hlavní důraz se klade na volné proudění energií (tzv. harmonický tok energie zvané "qi" nebo "chi). Ta by se nikde neměla zaseknout a měla mít dostatek prostoru. Stejně tak důležité je mít na paměti 5 základních prvků - Dřevo (木, mù), Oheň (火, huǒ), Země (土, tǔ), Kov (金, jīn) a Voda (水, shuǐ).
Chi" (někdy psáno jako "qi") je základní pojem v tradiční čínské kultuře a filozofii. Představuje životní energii nebo životní sílu, která prostupuje všechny věci a bytosti. Koncept chi je klíčovým prvkem mnoha východních tradic, včetně feng shui, tradiční čínské medicíny (TČM), tai chi a qigong.
Aby se podpořil pozitivní tok chi, lidé často využívají různých metod, od akupunktury a bylinných léků v TČM po úpravy domova v souladu s principy feng shui. Důležité je si uvědomit, že harmonie a rovnováha v toku chi mohou mít hluboký dopad na fyzické, emoční a duchovní zdraví jednotlivce.
V feng shui je důležité hledat mezi prvky rovnováhu. Například pokud je váš život příliš chaotický, obohaťe své prostředí o prvky kovu a země a získejte tím větší pocit řádu a stability. Naopak, pokud máte pocit stagnace, energie dřeva nebo ohně přinese nový růst a dynamiku.
Tip: Na MK Lůžkoviny máme produkty prakticky rozdělené podle barev, stačí si otevřít filtr a vybrat si ty, které se vám hodí. Více se dozvíte v článku Jak správně kombinovat barvy.
Je na vás těch informací příliš a nevíte, jak s nimi naložit? Důležité jsou následující body, které můžete postupně (pamatujte na rovnováhu) vnést i k vám do bytu. Důležité je cítit se dobře a zbytečně se nestresovat. Nechte energie okolo sebe proudit a najděte si to své pravé ořechové. Nemusíte se ničím řídit na 100 %, vždy berte v úvahu své potřeby.
Pro udržení volného toku energie je důležité, aby byl váš prostor čistý a organizovaný. Nepořádek může blokovat tok energie a vytvářet stagnaci. Možná se vám bude hodit článek Jak mi doma pořád čisto a uklizeno.
Vchod je považován za "ústa chi" nebo místo, kde energie vstupuje do vašeho domu. Měl by být světlý, čistý a vítající. Vyvarujte se blokování vchodu předměty nebo rostlinami.
Ideálně by měl nábytek, zejména postel nebo pracovní stůl poskytovat jasný výhled na dveře, ale neměl by být přímo v linii s nimi. To poskytuje pocit bezpečí a kontroly.
Živé rostliny mohou přinést pozitivní energii a vitalitu do prostoru. Vyhýbejte se však rostlinám s ostrými listy, které mohou "řezat" energii.
Voda může přilákat prosperitu a bohatství. Je však důležité zajistit, aby voda byla čistá a stále se pohybovala. Pořiďte vaší kočičce fontánku a vyřešíte dva problémy najednou - pitný režim a osvěžující tok vody pro váš relax, pohodu a prosperitu.
Zrcadla mohou rozšířit prostor a odrážet pozitivní energii. Vyvarujte se umístění zrcadel naproti dveřím nebo oknům, kde může energie uniknout.
Ostré hrany a rohy (např. od stolů nebo polic) vytváří "šipky otráveného šípu", které mohou narušit harmonický tok energie. Snažte se je zjemnit barvami, tvary nebo dekoracemi.
Přirozené světlo je ideální, ale pokud to není možné, zvolte teplé, měkké osvětlení podobné slunečnímu světlu.
Pro malování ložnice v souladu s principy feng shui je důležité vybrat barvy, které podporují klid a relaxaci. Pastelové tóny, zejména světle modrá, zelená, růžová a béžová, jsou ideální, protože evokují klid. Zatímco intenzivní a jasné barvy, jako je červená, mohou být v ložnici příliš stimulující, proto by se měly omezit a použít spíš v kuchyni nebo obýváku.
Pokud se rozhodnete integrovat do své ložnice určitý element z feng shui, například Zemi pro pocit stability, doporučuje se zvolit barvy, které odpovídají tomuto prvku, v tomto případě béžová. Cílem je dosáhnout rovnováhy. Pokud je v místnosti přítomno mnoho dřevěných předmětů, což odpovídá prvku Dřevo, může být vhodné zvolit barvy spojené s prvkem Voda, který tento element vyrovnává.
Postel by měla být umístěna tak, aby byla co nejdále od dveří, ale zároveň byste z ní měli vidět na vchod. Postel by nedávejte přímo naproti dveřím a za hlavou by měla mít pevnou stěnu. Vyvarujte se umístění postele pod oknem nebo blízko koupelny.