Dodatečná sleva 15 % na vše z mikroplyše. Kód: MIKROPLYS15
Zavolejte nám, poradíme vám +420 474 770 340 8:00 - 15:00

Psychologie barev: Jak na nás působí a jak je vybírat

Rady a tipy

Jak volit barvy do pokoje, aby se nám v něm dobře spalo, jedlo nebo pracovalo? Teorie barev není složitá, jen se musíte naučit základy a porozumět barevnému kolu. Pak už pro vás bude jednoduché určit, které barvy k sobě padnou a za jaké situace je použít.

Psychologie barev: Jak na nás působí a jak je vybírat

Existují 3 typy barev 

Nejdůležitější lekce tohoto rychlokurzu o teorii barev je ta, že existují tři typy barev: primární, sekundární a terciární

  1. Primární (základní) barvy: červená, modrá, žlutá. 

  2. Sekundární barvy: zelená, oranžová, fialová. 

  3. Terciární barvy: žlutooranžová, červenooranžová, červenofialová, modrofialová, modrozelená a žlutozelená. Vznikají smícháním primárních a sekundárních barev.

Tyto barvy tvoří tradičný barevný kruh, který si můžete prohlédnout o kus dál.

Jaké emoce jednotlivé barvy vyvolávají?

Samozřejmě, že je individuální, co ve vás daná barva vyvolává. Někdo má k určitým barvám pozitivní vztah, jiný zase odpor. Vaše kamarádka oranžovou miluje a nejradši by si ji dala do každého možného kouta, vy ji zase nemůžete vystát. A to je naprosto v pořádku. 

psychologie barev v bytě

Přesto však některé barvy určité pocity alespoň trochu vyvolávají, už jen díky tomu, že mají původ v přírodě. Žlutá je jako slunce, tedy plná energie. Modrá je jako obloha nebo moře, což má zklidňující a relaxační účinky. U hnědé si zase představíme hlínu, ve které se rodí život a lze se na ni spolehnout. O barvách jsme taky psali v článku Nepodceňujte barvu, ve které spíte.

Červená – energie a motivace 

Žlutá –  slunce, vřelost, pozitivní energie

Modrá – moře, spolehlivost, důvěra, klid

Zelená – příroda, naděje, klid, pohoda

Oranžová – radost, vitalita, hravost

Fialová – luxus, tajemno, tvořivost, důmyslnost

Růžová – ladnost, křehkost, krása, romantika, ženská síla, čistota

Neutrální barvy

Černá – rafinovanost, elegance, nadčasovost, luxus

Hnědá – zemina, příroda, spolehlivost

Šedá – kov, luxus, chlad,

Bílá – čistota, jednoduchost, ušlechtilost, univerzálnost

Bílá není nudná, naopak

Bílé stěny neznamenají, že jste příliš líní na to, abyste si pokoj vymalovali, spíš jste zahlceni tolika barevnými možnostmi, že nakonec nevymalujete vůbec. Bílá je ve skutečnosti docela chytrá volba, protože vytváří pocit světla, svěžesti a prostoru. 

bílé bavlněné povlečení

Jestli se bojíte, že by vám křiklavé barvy nevyhovovaly, je naprosto v pořádku zůstat u bílé či krémové. Kdo se na experimenty necítí, neměl by se do nich ani nutit. 

Nebojte se doplňkových barev

Doplňkové barvy = dva odstíny na opačných stranách kola. Ne, že byste kruh potřebovali: tyto odstíny se k sobě hodí tak dobře, že je obvykle ani nemusíte hledat a hned si je představíte. Přesto vám ukážeme tradiční barevné kolo, podle kterého se řídí teorie barev.

Barevné kolo psychologie barev

Doplňkovou barvou modré je oranžová, červené zelená a žluté fialová. Když se tyto barvy spojí, jsou mnohem silnější, než kdyby stály samostatně. Neříkáme, abyste vymalovali jednu stěnu červenou a druhou zelenou, ale používejte menší doplňky jako jsou polštáře s barevnými povlaky, deky, osušky, ručníky, a napínací potahy na nábytek - prostor nádherně rozzáříte a zvelebíte.

Studená je uklidňující, zatímco teplá dodává energii

Klid podporují chladné barvy jako je modrá, zelená a fialová. Ve výtvarném umění chladné barvy způsobují, že věci vypadají vzdáleněji. Teplé barvy jako oranžová, červená a žlutá naopak působí na obrazech blíž a podporují energii a svěžest. Chladné barvy si představte jako oblohu a teplé barvy jako paprsky slunce. Když je šikovně použijete, vytvoříte si v bytě koutky s energií, která vám v nich dává smysl.

Barvy do pokoje vybírejte podle účelu

Ložnice, místo pro odpočinek a načerpání nových sil, by měla být uklidňující a konejšivá. Vhodné jsou světlejší tóny povlečení povzbuzující mysl a tělo a chladné, neutrální a tlumené pastelové tóny, jež působí uklidňujícím dojmem.

Výbornou volbou je bavlněné povlečení Renforcé – levandule, johari či louka. Méně obvyklé je černé povlečení, ale díky tomu, že neodráží světlo vás velmi jednoduše přenese do říše snů a v kombinaci se zatemňovacími závěsy v ní i dostatečně dlouho zůstanete.

levandulové povlečení

Naopak kouty, kde trávíte většina dne na home office, je lepší ozvláštnit veselými a výraznými barvami, které podporují kreativitu a zvyšují výkonnost.

Přemýšlíte, jaké barvy do obývacího pokoje? To je poměrně dost neutrální místo - člověk v něm kouká na televizi, hledá klid, pohodu a zároveň někdy i pracuje. Dobrá je kombinace teplých a studených tónů. Gauč vyberte v nenápadné barvě, ale ušák nebo-li perfektní křeslo na čtení nejlépe ve výrazné žluté barvě, která vám pomůže probudit a přivést vaše oblíbené knižní hrdiny a příběhy k životu.

Když se přesuneme do kuchyně, měly by zde převládat spíše tlumené a světlé barvy, protože působí čistým dojmem. V posledních letech je na vzestupu i černá, což nemusí sednou každému, přesto se nad touto dvojicí zamyslete. Jen se moc nehodí do malé kuchyně, protože ji opticky ještě zmenší.

zelený běhoun na stůl

Jakou barvu zvolit do kuchyně? Bílou, krémovou, růžovou, světle modrou a zelenou, žlutou nebo šedou. Pokud máte kuchyň spíše neutrální a chcete jí dodat špetku zajímavosti, vyberte si pěkný ubrus, běhoun nebo prostírání. Taková změna vás nebude stát moc peněz a přitom působí opravdu hezky.

Akcentní barva by měla doplňovat, ale nedominovat

Chybu neuděláte s černou a bílou a jednou akcentní barvou. Akcentní barvy dodávají místnosti potřebný šmrnc. Nejjednodušší způsob, jak akcenty v místnosti uplatnit, je prostřednictvím nábytku a bytových dekorací. Pokud se cítíte odvážně, zkuste vymalovat jednu stěnu v místnosti jasnou barvou, která bude kontrastovat s přilehlými neutrálně laděnými stěnami.

Naposledy přidané

Jak připravit dětský pokoj pro školáka

| 8 minut čtení
Nový školní rok přišel a aniž by svůj příchod oznámil, už začal úřadovat. A pokud máte to štěstí, že vám šlo dítko do 1. nebo 2. třídy, nejspíš…

Jak se perfektně postarat o hosty

| 6 minut čtení
Přijedou vám hosté, ale vy vlastně nevíte, co se od vás očekává? Náročné je to hlavně v situaci, kdy u vás budou spát. Stačí jen převléct…
Nahoru