Zavolejte nám, poradíme vám +420 474 770 340 8:00 - 15:00

Jak vybrat správnou peřinu?

Ložnice Rady a tipy Zajímavosti

Nemusí se to zdát, ale správná peřina dělá divy. Aby byl spánek kvalitní, musíte si vytvořit konformní podmínky. Vyvětrat, zatáhnout závěsy a použít správnou peřinu. Jaký vliv má gramáž a je duté vlákno ten správný materiál?

Jak vybrat správnou peřinu?

Proč si vybrat správnou peřinu

Dobrý spánek neovlivňuje jen matrace, ale samozřejmě také teplota, světlo a další faktory. Teplotu ovlivníte nejen otevřeným oknem nebo spuštěným topením, ale také výběrem správné přikrývky. V naší nabídce máme několik typů, doporučujeme si na každé období pořídit jinou variantu, případně celoroční. Jedině tak vám bude v průběhu roku teplo “tak akorát”. Ideální teplotu jsme rozebírali v článku Jak zajistit ideální teplotu a vzduch ke zdravému spánku.

Rozměr peřiny

Než se vrhneme na materiály, probereme rozměry. Pokud máte jednolůžko, je jasné, že větší rozměry než 140 x na 200 cm (případně prodlouženou verzi 220 cm) nepotřebujete. Peřina by se vám akorát otírala o podlahu, což je pro alergiky naprosto nevhodné. Do dětské postýlky zvolte rozměr 100 x 135 cm.

jak vybrat peřinu

Pokud ale máte širší postel, klidně zvolte větší rozměry. Nepotáhne vám na záda a navíc ji snadno ráno přehodíte přes celou postel a tím bleskurychle ustelete. V případě partnerů je to ještě více o preferencích, někdo se rád tulí pod jednou peřinou, jiný potřebuje svoji. Hlavní je, že v nabídce najdete prodlouženou verzi, takže ani vysokému člověku nepotáhne na prsty u nohou.

Rozdělení podle materiálu

Nejčastěji narazíme na 3 materiály - peří, duté vlákno a vlna. Peří a vlna jsou tradiční výplně a těší se poměrně velké oblibě. Krásně hřejí a přizpůsobují pohybu. Jenže jsou cenově o něco dražší a složitější na vyprání.

peřina z dutého vlákna

V naší nabídce najdete pouze duté vlákno (100% polyester), jehož vlastnosti zbožňujeme - jednoduše se pere, výplň drží na místě, hřeje podle potřeb a vhodné i pro alergiky.

Rozdělení podle ročního období

Duté vlákno dělíme podle gramáže - čím vyšší, tím teplejší. U nás máme použití uvedené v názvu, ale klidně se můžete orientovat i podle udané gramáže. Všechny varianty jsou lehoučké jako pírko.

Letní přikrývka

  • gramáž 200 g/m2

Celoroční přikrývky

  • gramáž 400 g/m2

  • nejčastější volba, její použití je flexibilní

  • je vám pod ní zima, ale nechcete kupovat thermo verzi? Mikroplyšové povlečení budete zbožňovat.

Zimní thermo přikrývky

  • gramáž 500 g/m2

  • 3 navzájem prošité vrstvy

Jak se o peřinu starat

I peřina se musí prát. A to nejlépe 2x ročně nebo v případě potřeby. V létě a při nemoci perte častěji - více se potíme.

K ruce si vezměte jemný prací prostředek a pračku zbytečně nepřeplňujte, protože přikrývka nasaje hodně tekutiny a mohla by s dalším prádlem pračku poničit. Dejte si také pozor na dlouhé ždímání, zvolte to nejšetrnější, ať vlákna neslehnou.

jak si vybrat peřinu

Na kolik prát? Stačí 40 až 60 °C. Protože se výplň neshrnuje, nemusíte řešit rovnoměrné rozprostření, což je velký benefit. Následně stačí přikrývku dát uschnout a pak povléknout do čistého povlečení.

Jak povléknout peřinu

Čím větší peřina, tím složitější převlékání. Ale není to nic, co byste nezvládli. Na výběr máte dvě možnosti. 

  1. Chytnete rohy peřiny a postupně je do povlečení zasunete. Až budou na správném místě, peřinu a povlečení chytnete a látku setřesete dolů.

  2. Povlečení obrátíte naruby a dáte ruce do rohů. Těmi pak chytnete rohy peřiny a povlečení převrátíte a stáhnete.

Naposledy přidané

Jak na hygge v domácnosti

| 6 minut čtení
Hygge. Slovo, které může znít pro někoho prazvláštně, je dánským konceptem. Těžko se překládá, ale často se popisuje jako pocit pohodlí, tepla a…

Jak připravit dětský pokoj pro školáka

| 8 minut čtení
Nový školní rok přišel a aniž by svůj příchod oznámil, už začal úřadovat. A pokud máte to štěstí, že vám šlo dítko do 1. nebo 2. třídy, nejspíš…
Nahoru