Kdo si nepřeje mít opravdu zářivé bílé prádlo? Když člověk při praní nedává pozor, lehce se z bílé stane ošklivá šedá. Takové prádlo pak vypadá špinavě, i když je zrovna vyndané z pračky. V dnešním článku se dozvíte, co dělat, nedělat a jak a čím vybělit zašedlé prádlo.
Bělení prádla má určitá pravidla. Ne všechny tradiční způsoby můžeme doporučit na jakékoliv prádlo, ale popíšeme si ty nejčastější a jak na ně.
Ať povléknete sebehezčí prostěradlo, jakmile získá našedlou barvu, působí neupraveně a postrádá jakoukoliv eleganci. V článku se budeme zabývat praním ložního prádla a domácího textilu (osušky, záclony, závěsy, ubrusy, běhouny, utěrky, …), ale samozřejmě se některé rady dají aplikovat i na oblečení.
Důležité je se vždy řídit tím, co je uvedeno na štítku (nebo na prodejní stránce). Výrobce ho tam nedává jen tak, některé materiály vyžadují speciální zacházení.
Používejte pouze prací prostředky na bílé prádlo, které nezanechávají skvrny.
Bílý textil snese vyšší teploty.
V případě, že máte různobarevný textil, perte na nižší teplotu, abyste zabránili uvolnění barvy a následnému obarvení.
Jemné materiály neperte s těmi hrubšími, např. saténové povlečení a ručníky.
Ručníky by se obecně měly prát samostatně, protože pouští jemné chloupky a vlákna.
Vynechte aviváž. Způsobuje zešednutí.
Pračku pravidelně čistěte. Zanesená nefunguje adekvátně a prádlo pořádně nevypere.
Vždy se řiďte pokyny u daného výrobku.
Ujistěte se, že při praní používáte speciální prostředek na bílé prádlo. Určitě si nemyslete, že vám bude stačit prášek na barevné prádlo, s tím se snadno dočkáte skvrn a navíc nebude bílou udržovat zářivou a jako novou.
Pokud už se stane, že se vám kus textilu sepere, existuje několik možností, jak se ho pokusit zachránit.
Nejčastěji se asi setkáte s názvy jako perkarbonát sodný, savo, oxi, …
Jakmile najdete ve složení bělicí činidla na bázi kyslíku, víte, že se jedná o puer (perkarbonát sodný). V tom můžete prádlo prát a zároveň i namáčet přes noc. Není to žádná novinka a funguje dobře i na silné skvrny. V kombinaci s teplou vodou začne vylučovat kyslík a zahájí bělicí a čisticí proces. Dá se použít i k dezinfekci wc nebo odpadů. Biologicky zcela odbouratelný.
Jak vybělit prádlo savem? U sava (bělicí činidla na bázi chloru) si dejte pozor, aby to bylo savo určené přímo na prádlo (což je Savo Perex). Obyčejné savo ničí vlákna, takže postupně ztrácejí na elasticitě a objemu. Účinný při bělení polyesterových a bavlněných záclon. Nevhodný na vlnu, hedvábí a polyamidová vlákna.
Koncentrát kyseliny citronové nebo šťáva z citronu dokáže navrátit bílému prádlu jeho zářivost. Možná, že jste si v dětství s kamarádkou potíraly vlasy citronem a pak na sluníčku čekaly na přírodní melír. Citron je v bělení přeborník.
Samozřejmě ale asi nechcete při každém bělení mačkat x citronů, proto je mnohem lepší sehnat koncentrovanější kyselinu citronovou. Prádlo stačí ponořit do horké vody s kyselinou a nechat ho pěkně na několik hodin v klidu. Pak ho dejte vyprat.
Podobně jako předchozí bod, i soda dokáže prádlo udržet bílé. Je ale spíše vhodná k pravidelnému použití, bělicí účinek není tak silný. Lze ji kombinovat v mezidobí, když používáte silnější prostředky. Navíc změkčuje tvrdou vodu.
Jak ji použít? Nejlépe rovnou do bubnu nebo k pracímu prášku do přihrádky.
Ocet nabízí naprosto fantastickou vlastnost a to je rozpouštění zbylých látek (např. aviváž). Hodí se tedy na prádlo, které chcete změkčit. Jak už jsme zmiňovali, aviváž nebo špatně zvolený prášek může způsobovat zašednutí, s čímž pomůže právě ocet, protože textil zbaví nánosů a sekundárního zabarvení.
Prádlo bělené na slunci… To zní krásně, že? Až na to, že to je naprosto nevhodné, pokud máte doma alergika, soused griluje maso nebo pálí listí.
Nezapomeňte, že textil dokáže nasáknout okolní vůni a zachytit pylový poprašek, takže nejen, že nebude vonět, ale ještě se obarví…
Dávejte pozor, abyste prádlo pověsili na místě, kde je čistý vzduch. To se vám moc nepovede ve městě poblíž silnice nebo na balkoně. Je totiž skoro nemožné eliminovat negativní vlivy jako je kouř, výpary, ... Někdy je prostě lepší prádlo usušit na klasickém věšáku.