Pryč jsou ty doby, kdy naše maminky a babičky vyvářely na vysoké teploty, aby měly jistotu, že bude ložní prádlo dostatečně čisté a měkké. Nové trendy v oblasti životního stylu a ekologie hovoří jednoznačně pro nižší teploty při praní a my jsme stejného názoru.
Doba se změnila, dnes máme k dispozici mnohem výkonnější pračky i prací prostředky, a proto si můžeme dovolit prát na 40 °C. Běžné prací prostředky jsou navrženy tak, aby optimálně fungovaly i při nižších teplotách a ty vyšší naopak mohou účinek detergentu snížit.
Z hygienického hlediska je doporučeno velmi zašpiněné prádlo vyprat alespoň na 60 °C a vyžehlit. Nicméně z hlediska ekonomického i ekologického si pro běžné praní bohatě vystačíte se 40 stupni.
Nižší teploty při praní jsou šetrnější k vláknům i barvám a díky tomu se prádlo tak rychle neopotřebuje a barvy zůstanou déle syté.
Naše bavlněné i mikroplyšové povlečení doporučujeme prát vždy po rubu, v nepřeplněné pračce a bez optických zesvětlovačů. Před prvním použitím povlečení vždy vyperte po rubu a na 40 °C.
Při jakémkoli praní je lepší pračku nepřeplňovat a u ložního prádla to platí dvojnásob. V pračce plné k prasknutí se prádlo pořádně nevypere a zůstávají v něm stopy pracího prostředku, protože nezbyde prostor na řádné máchání.
U přeplněné pračky dochází také k většímu pomačkání prádla a poškození potisku. Praním na dvě etapy si také ušetříte práci při žehlení.
Ptáte se, jak může praní na nižší stupeň pomoci životnímu prostředí? Studenější voda je totiž ve všech ohledech ekologičtější a navíc levnější. Když k tomu navíc budete používat ekologické prací prostředky, planeta vám poděkuje.
Moderní pračky spotřebují na ohřev vody velké množství elektřiny. Pro jednotlivce se snížení spotřeby elektřiny při praní může zdát jako zanedbatelná úspora, ale představte si, kolik lidí si na světě každý den zapne pračku.