Vážení pánové, jak jste si již možná všimli, svět praní prádla není úplně jednoduchá disciplína. Ale nebojte, s pár základními tipy to zvládnete na jedničku.
První krok v praní prádla je rozpoznat, kam prádlo vlastně patří. Pračka není sušička. (Pračka bude často mít více symbolů, nebo nastavení, pro různé druhy praní (programy, teplota, otáčky, ...), zatímco sušička bude mít symboly většinou jen pro sušení. Sušičky také často mají snadno dostupné filtry na chlupy a vlákna, které je třeba pravidelně čistit, třeba i ve dvířkách. Někdy mají i zásobník na vodu (pokud je to kondenzační sušička), kde se shromažďuje voda z oděvů.)
* Jsou v šuplíku různé přihrádky? To bude pračka. * Je tam nádržka, kam může téct voda? Bude to sušička.
První pravidlo třídění: Bílé k bílému, barvy k barvám. Dělíme to na čtyři základní skupiny – bílé, černé, světlé barevné a sytě barevné. Představte si, že sestavujete fotbalový tým: bílé dresy nemícháme s červenými, pokud nechcete, aby z toho byl růžový tým.
Přeplněná pračka nepracuje efektivně, jako bar na pátek večer. Udržujte to ve správné míře – plná, ale ne přecpaná. Jako dobré pravidlo – pokud nemůžete bez problémů zavřít dvířka, je toho tam moc. Můžeme to přirovnat k fotbalovém týmu. Nechcete, aby byl přeplněný, každý hráč (kousek prádla) potřebuje trochu prostoru, aby mohl dobře hrát (být dobře vyprán).
Prací prášek do šuplíku. Hledejte přihrádku označenou symbolem "II" nebo "2", která je určená pro hlavní praní. Prací gel můžete dát tamtéž, nebo přímo do bubnu a kapsle? Ty vhoďte jako granát přímo mezi prádlo.
Aviváž necháme dnes mimo hru, není to soutěž ve voňavosti.
Bavlna = vaše oblíbené tričko na nedělní ležení u TV, robustní a nekomplikované, nebo to příjemné povlečení, do kterého jste omylem vylili pití.
Syntetika = materiály, které potřebují trochu péče navíc – ideální pro sportovní oblečení, nebo funkční prádlo.
Jestli si nejste jisti, držte se zlaté střední cesty – praní na 40 stupňů Celsia. Tato teplota je bezpečná pro většinu prádla a vy se vyhnete riziku, že byste něco zbytečně "uvařili".
Jakmile pračka dopere, nezbývá než prádlo vyndat. Pokud jste u sušičky, dejte to rovnou dovnitř. Jinak prádlo pověste. Ano. Souboj s kolíky a šňůrou začíná. A nebojte se. Ať se snažíte sebevíc - stejně to prádlo pověsíte špatně. Ale z toho si nic nedělejte!
1. Vanička s číslem: Udává maximální teplotu, na kterou můžete prát. Číslo 30 znamená, že to musí být vlažná voda. Ano, opravdu, ne ledová ani vařící. 40 stupňů je téměř univerzální teplota. Více než 60? To už je na šílené bakteriální útoky.
2. Vanička s rukou: Ruční praní. Připravte si svaly, budete to muset prát ručně.
3. Kolečko: Suché čištění. Tohle je symbol pro profesionály. Pokud to vidíte, raději to přenechte čistírně.
4. Čtverec s kruhem uvnitř: Sušení v sušičce. Pokud tam jsou tečky, znamená to teplotu. Jedna tečka je nejnižší, dvě tečky střední a tři tečky nejvyšší teplota. Pokud tam není žádná tečka, je to jako volná vstupenka na festival - všechno je povoleno.
5. Čtverec s kruhem a křížkem uvnitř: Zákaz sušení v sušičce. Tento symbol vám říká, že sušička je absolutně zakázaná.
6. Žehlička: Symbol žehličky s tečkami. Jedna tečka = vlažná žehlička, dvě tečky = středně teplá, tři tečky = horká. Pokud je tam křížek přes žehličku, znamená to, že žehlička je nepřítel.
Nezapomeňte, že nejlepší obrana je útok – takže než vám vaše lepší polovička ukáže červenou kartu za špatně vyprané prádlo, ukažte, že to zvládnete sami. Hodně štěstí!