Vysoké letní teploty jsou příjemné akorát tak u vody s chlazeným drinkem. V pohodlí domova moc pohodu nevytváří a naopak patří k největší negativům léta. Do článku jsme vám sepsali praktické tipy, jak domácnost lehce ochladit, aniž byste si museli pořídit klimatizaci.
Nemáte doma klimatizaci a při kontrole cen vás přešla chuť ji pořídit? V tom případě je čas na stojanový nebo stolní ventilátor. Důležité je pochopit, jak takový větrák použít. Máte několik možností.
Směrování teplého vzduchu ven: Umístěte ventilátor k oknu a otočte ho směrem ven. Tímto způsobem ventilátor odsává teplý vzduch z místnosti ven. Je to zvlášť užitečné během dne, kdy je venkovní teplota nižší než vnitřní. Nejlepších výsledků dosáhnete, když ventilátor umístíte minimálně 50 cm od okna.
Vytvoření průvanu: Pokud máte dvě okna, jedno na jedné straně místnosti a druhé na opačné, umístěte jeden ventilátor k jednomu oknu směrem ven a druhý k druhému oknu směrem dovnitř. To vytvoří průvan a rychleji ochladí místnost. To stejné platí pro celý byt.
Rychlé osvěžení: Samozřejmě můžete ventilátor také namířit na sebe. Instantně poskytne příjemný průvan okolo vás, ale bohužel už ne po celé místnosti. Doporučujeme mít ventilátorů několik a strategicky je umístit, aby odpovídaly vašim požadavkům.
Trik s ledem: Zkuste před větrák postavit misku, láhev nebo karafu s ledovou vodou a/nebo ledem a těšte se rychlému ochlazení místnosti. Led obvykle nevydrží dlouho, ale pro znatelné ochlazení to stačí. Opakujte tak dlouho, dokud nebudete spokojení.
Nenechte proniknout horké paprsky do vašeho bytu a používejte rolety nebo termoizolační závěsy. Čím tmavší barvy, tím méně paprsků pronikne dovnitř. Pro větší zatemnění a odclonění jsou lepší tmavé odstíny, ideální do ložnice, kde přes den tolik nejste a nevadí vám, že je v ní tma.
Do obýváků se hodí o něco světlejší barvy nebo závěsy s 80 až 85% zatemněním, což vám poskytne alespoň trochu světla pro orientaci v prostoru, ale přesto omezí přesun tepla dovnitř. Dále v nabídce najdete závěsy Oliver s PVC zátěrem. Závěsy před odchodem do práce pevně zatáhněte. Používáte hliníkové žaluzie? V noci je vytáhněte, protože dlouho drží teplotu a mohly by vám v noci byt ohřívat.
Zajímá vás, jaké závěsy vybrat? O tom si přečtěte v našem článku Proč by zatemňovací závěsy neměly chybět ani u vás doma.
Máte v bytě sucho? Postříkejte závěsy obyčejnou vodou. Voda se postupem času bude odpařovat a vytvoří příjemnější prostředí. Pak už jen stačí na záclony pustit klimatizaci nebo otevřít okno. Příchozí vzduch se ochladí a vás čeká úleva. Další tip je rozmístit po bytě misky s vodou nebo lehce napustit vanu/dřez. A když budete pravidelně přidávat led, bude to ještě lepší.
Pro rychlé osvěžení mějte po ruce rozprašovač na vodu a občas se s ním postříkejte. Instantně se zchladíte a trochu se vám uleví. Pozor na ledové sprchy, tělo se bude snažit rychle zahřát. Lepší je osprchovat se vlažnou nebo lehce studenou sprchou.
Jakmile se sníží teploty, začněte větrat. Možná je to během deště, brzy ráno nebo v noci, ale využijte šance a dokořán vyvětrejte. Vymění se vzduch a sníží teplota v celém bytě. Až začne slunce pálit, zatáhněte závěsy a chlad udržte uvnitř. Nejlepší je použít zarážky do dveří a vytvořit průvan otevřením několika oken v bytě. Případně použijte trik s větráky zmíněný o kousek výše.
Pozor na všechny spotřebiče, které vydávají teplo. V létě dokáží produkovat opravdu nadměrné teploty, proto vypněte cokoliv, co není nutné používat a přehřívá se.
K notebooku doporučujeme pořídit chladící podložku. Na výběr máte z aktivního chlazení (větráčky) nebo pasivního chlazení (vyvýšená pozice s perforací). Nejen, že dojde k lepší cirkulaci a odvodu teplého vzduchu, také tím přístroj chráníte před přehřátím.
Další tip je nepoužívat elektroniku během nabíjení. Sice je lákavé vzít telefon do ruky s pocitem, že se nevybíjí, ale obvykle to vede k přehřívání a vyzařování tepla. I malá elektronika dělá rozdíl.
Víte, že máme v nabídce materiály, které jsou ideální na léto? Doporučujeme v létě používat jiné materiály a zbytečně se ve spánku nezahřívat.
Vhodné materiály povlečení
mušelín
krep
mako jersey (egyptská bavlna)
satén
bavlna
Nezapomeňte vyměnit také přikrývku. Některé jsou vhodné na zimu a v létě se pod nimi zbytečně “upečete”. Zvolte radši letní přikrývky, které máme v několik variantách. Domácnost s nimi neochladíte, ale pomůžete si k lepšímu a kvalitnějšímu spánku.
140 x 200 cm
140 x 220 cm prodloužená verze
200 x 220 cm francouzská verze